Typografia internetowa

Typografia internetowa

Typografia internetowa jest częścią projektowania graficznego, choć wielu projektantów nie traktuje jej z należytą uwagą. A niestety, bez poprawnej typografii żaden projekt strony WWW nie będzie miał szans zaistnieć w sieci. Trzeba pamiętać, iż jej istotą jest szacunek dla czytelnika, czyli dbałość o szczegóły i przestrzeganie zasad, których to łamanie zaburza doświadczenie użytkownika. Dobra typografia internetowa to przede wszystkim czytelny i dobrze rozmieszczony na stronie tekst, który pomaga w szukaniu określonych informacji.
Przy projektowaniu typograficznym należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym przede wszystkim: układ strony oraz krój pisma. Istotny jest również layout, czyli bezpośrednio związany z rozmiarami tekstu układ graficzny. Rozmiar i skalę tekstu określa się za pomocą jednostek względnych oraz bezwzględnych, zgodnych z podstawowymi zasadami kompozycji. Aby dobrze radzić sobie z typografią tworzoną na stronach internetowych, trzeba posiadać wiedzę z zakresu projektowania graficznego, historii pisma, estetyki i kompozycji oraz sposobach ułożenia strony czy odpowiedniego nazewnictwa.
Kolejnym ważnym punktem przy tworzeniu typografii internetowej jest estetyczny, a także ergonomiczny układ elementów. Należy również pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu wolnej przestrzeni, marginesów, spacji, odstępów pionowych i poziomych, odległości i przerw na stronie WWW.
Typografia internetowa nie może się ponadto obejść bez zasad znajomości języka polskiego, które są wymogiem przy projektowaniu serwisów w sieci.
Zarówno w przypadku typografii tradycyjnej, jak i tej internetowej najważniejsze są trzy rzeczy:

  • funkcjonalność,
  • estetyka,
  • czytelność.

Osoby zajmujące się tego rodzaju projektami muszą wiedzieć, jak działa ludzkie oko oraz jakie są zasady danego języka, a także czym są: porządek, rytm, kontrast, symetria, napięcie, skala, przestrzeń, równowaga, tekstura, kształt, cień, światło i kolor. Ponadto do tworzenia typografii komputerowej potrzebna jest świetna znajomość oprogramowania, informatyki (a czasami nawet i matematyki), prawa autorskiego, działania internetu i standardów kodowania stron internetowych.
Typografia internetowa służy czytelnikowi, dlatego musi być dostosowana to jego zachowania w sieci. Strony internetowe czyta się zupełnie inaczej niż tradycyjne, drukowane pismo. Typografia komputerowa składa się nie tylko z samego tekstu, ale i z grafiki. Do tego należy brać pod uwagę także elementy różnych mediów: wersje na monitor, do druku, telefon komórkowy i dla niewidomych (dźwiękowe). Tworząc dany serwis, wszystko musi w nim współgrać, aby dana witryna spełniła swoje zadanie bycia użyteczną i łatwą w obsłudze. Zadaniem typografii jest to, aby dana strona WWW była bardziej funkcjonalna, łatwiejsza w czytaniu oraz jednocześnie – również bardziej atrakcyjna wizualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *