Sztuczna inteligencja a grafika – kontrowersje

AI, czyli sztuczna inteligencja, dzięki której możemy dziś generować teksty czy obrazy, to ogromna szansa, ale i zagrożenie. Nowa technologia rozwija się niezwykle szybko, a jej możliwości są coraz szersze. Kwestią czasu było więc spotkanie sztucznej inteligencji ze sztuką, czy, patrząc konkretniej, graficzną sztuką użytkową. W sieci znajdziemy dziś wiele programów pozwalających na kreowanie obrazów przy wsparciu AI. Na co warto uważać, pracując z tego typu technologiami?

Sztuczna sztuka

Ludzie od lat korzystają ze wsparcia sztucznej inteligencji. W przeszłości rozwój tego typu oprogramowania skupiał się na branżach technicznych, informatyce czy kodowaniu. Dziś, gdy czaty AI zyskują na popularności, każdy, kto opanuje sztukę skutecznej komunikacji z maszyną, może tworzyć sztukę. Brzmi to niezwykle obiecująco, ale oczywiście niesie za sobą szereg zagrożeń. Do najważniejszych należą kwestie związane z prawem autorskim. Gotowe grafiki tworzone przez AI nie są obecnie odpowiednio chronione prawnie i przez to nie do końca wiadomo, do kogo należą. Ponieważ oprogramowania tego typu korzystają z coraz szerszych baz danych, wykorzystują też cudze prace.

Regulacje prawne dotyczące prac graficznych AI są obecnie w powijakach. W związku z tym artyści nie mogą skutecznie chronić swoich prac, które w każdej chwili mogą być wykorzystane jako inspiracja do któregoś z zadań AI. Z drugiej strony osoby ułatwiają sobie pracę za pomocą tego narzędzia muszą mieć świadomość, że jej efekty w rozumieniu praw autorskich należą do samej AI. Prawa szczegółowe zaś do twórców oprogramowania. Sytuacja ta mocno komplikuje sprawę gdy chcemy używać wsparcia AI przy profesjonalnej pracy twórczej lub projektowej.

AI jako autor

Wraz z rozwojem niesamowitego narzędzia, jakim stało się AI, żywym tematem stały się kwestie autorstwa tekstów lub obrazów generowanych za pomocą sztucznej inteligencji. Ponieważ AI nie ma osobowości prawnej, wciąż popularny jest pogląd, że autorem stworzonych przez nią dzieł jest człowiek, który określa parametry lub charakterystykę zadania. Inni uważają, że przy obecnym stanie prawa wszystkie owoce pracy AI powinny należeć do domeny publicznej i być dobrem wspólnym.

Oczywiście kontrowersje wokół AI nie dotyczą tylko kwestii związanych z prawami autorskim. Wielu artystów i przedstawicieli zawodów kreatywnych uważa, że AI może być dla nich zagrożeniem. W kontekście omawianego tematu zagrożeni mogą czuć się graficy komputerowi, za których już teraz część pracy może zrobić AI.

Ścisła współpraca pomiędzy projektantem i sztuczną inteligencją może zrewolucjonizować pracę specjalistów z wielu branży, również w przypadku grafiki komputerowej. Jednak kwestie autorstwa nawet przy dużym wkładzie człowieka w pracę wciąż są niejasne, a co za tym idzie wymagają odpowiednich regulacji. Czas pokaże, jak poszczególne państwa poradzą sobie z tą kwestią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *