Parallax Scrolling – nowy trend w web designie

Parallax Scrolling

Parallax Scrolling to jeden z trendów panujących obecnie w sieci. Nie da się ukryć, że ta forma przewijania zyskuje sobie coraz więcej sympatyków. Ta ciekawa technika pozwala nadać stronie wrażenie głębi, jednak wbrew pozorom nie należy ona do mocno zaawansowanych.

Parallax scrolling, znany także pod nieco inną, polską nazwą – przewijanie równolegle, opiera się na sztucznym wywołaniu wrażenia paralaksy, podczas przewijania dowolnego obrazu. Paralaksa to efekt objawiający się poprzez różnice w postrzeganiu obrazów tych samych obiektów, widzianych z różnych punktów i kierunków. Efekt paralaksy sprawia, że widziane obiekty, w zależności od punktu obserwacyjnego, oddalone mogą być od siebie o różną odległość kątową, a także nachodzić na siebie lub się zasłaniać. Efekt paralaksy jeszcze szczególnie widoczny podczas poruszania się, kiedy to obiekty znajdujące się bliżej obserwatora wydają się poruszać względem niego szybciej, natomiast te znajdujące się w pewnej odległości sprawiają wrażenie poruszających się znacznie wolniej. Paralaksa jest także często wykorzystywana do dokonywania różnego rodzaju pomiarów.

Efekt paralaksy, stosowany w parallax scrolling opiera się ruchu różnych obiektów i ma on za zadanie wywołania wrażenia głębi w wyświetlanym obrazie. Technika ta wykorzystuje kilka różnych warstw obrazu poruszających się na ekranie z różną prędkością. Warto zaznaczyć, że im więcej warstw znajduje się na obrazie, tym bardziej rzeczywisty się on wydaje. Parallax scrolling jednak nie zawsze skupia się tylko i wyłącznie na oddaniu jak najbardziej rzeczywistej głębi. Niekiedy może on także przyjmować postać jedynie minimalistyczną, aby w atrakcyjniejszy, a zarazem czytelny sposób przestawić informacje zawarte na stronie. Oprócz efektu wizualnego, parallax scrolling posiada także aspekty praktyczne. W poszczególnych przewijanych warstwach można umieścić odpowiednie podstrony serwisu i wyeksponować w ciekawy sposób te najważniejsze. Ponadto parallax scrolling umożliwia także zawarcie ogromnej ilości informacji na jednej postronnie w bardzo subtelny i nieodrzucający użytkownika sposób.

Wadą parallax scrolling jest fakt, że zintegrowanie tego efektu z responywną stroną może niekiedy okazać się poważnym problemem. Jednak większość stron, wykorzystujących przewijanie równoległe, można uczynić responsywnymi bez konieczności wprowadzania poważniejszych zmian, za sprawą pluginów jQuery. Rozwiązanie takie jednak nie zawsze daje gwarancję bezproblemowego działania, dlatego też urządzenia mobilne mogą mieć niekiedy problem z prawidłowym wyświetlaniem obrazów.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność parallax scrolling należy się spodziewać, że w najbliższym czasie, coraz więcej serwisów internetowych będzie korzystać z tego efektu. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nadmierne używanie animacji może także przynieść negatywny skutek, ponieważ może to zakłócać czytelność informacji oraz odwracać uwagę od innych ważnych aspektów zawartych na stronie internetowej. Dlatego też należy używać tego efektu ostrożnie i z rozwagą.

2 komentarze

  1. Czy na cksite.pl też jest zastosowany efekt parallax lub inaczej się to nazywa? bo fajnie to wygląda

    Post a Reply
    • Wybacz, ale wcale to fajnie nie wygląda, a Twój post to reklama strony

      Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *