Przydatne wtyczki do WordPressa

WordPress logo

WordPress logo

Co to są wtyczki do WordPressa? 

Wtyczki, z angielskiego nazywane również pluginami, to nic innego, jak mikro-programy, dzięki którym możemy rozwinąć podstawową wersję WordPressa. Służą one chociażby do polepszenia parametrów strony, na przykład jej szybkości. Dzięki wtyczkom możemy dodać wiele nowych przydatnych funkcjonalności, takich jak formularze kontaktu, dodawanie pop-upów, czy zmiana czcionek. Pluginy pozwalają też na zabezpieczenie naszej strony przed atakami spamerów lub tworzenie kopii zapasowych. Wreszcie, wtyczki pomagają nam w pozycjonowaniu strony oraz w jej promowaniu.

5 najbardziej popularnych wtyczek do WordPressa

WordPress SEO by Yoast to niezwykle popularny plugin, który umożliwi Ci optymalizację swojej strony pod wyszukiwarki. Nawet jeśli nie znasz się kompletnie na SEO, dzięki tej wtyczce będziesz wiedział, na co musisz zwrócić uwagę, aby Twoja witryna była dobrze postrzegana przez roboty wyszukiwarek. Plugin dosłownie podpowiada Ci, w którym elemencie zrobiłeś błąd i jak powinieneś go poprawić. Plusem jest też to, że częściowo przetłumaczono ją na język polski. Dlatego jeśli jej nie posiadasz, to koniecznie zainstaluj. Nie pożałujesz!

Jetpack to kolejny przydatny plugin, tym bardziej że jest to zestaw wtyczek zebrany w jeden program. Opublikuje on za Ciebie nowe wpisy w wybranych mediach społecznościowych, a także poinformuje subskrybentów o nowych treściach na Twojej stronie. Dzięki tej wtyczce Twoi czytelnicy mają możliwość pozostawienia komentarza pod wpisem, logując się przez Facebooka, Twittera czy chociażby Google +. Będą także widzieli pod wpisami przyciski umożliwiające udostępnienie treści. To tylko niektóre z funkcji tej wtyczki, potrafi ona wiele więcej, dlatego jest kolejnym „must have”.

Myślę, że możesz polubić również Hello Bar. To wtyczka, która przyda Ci się przede wszystkim do celów promocyjnych. Da Ci ona możliwość zamieszczenia dodatkowego paska na górze strony, tzw. top bar, który będzie przekazywał użytkownikom konkretną treść. Może on np. zachęcać do zapisu na newsletter, bądź do jakiegoś innego działania. Na chwilę obecną dostępna jest jej angielska wersja. Wcześniej czy później, wtyczka z pewnością Ci się przyda.

Drugim godnym polecenia pluginem, który wykorzystasz w promocji, jest WordPress Calls to Action. Dzięki tej wtyczce stworzysz świetne przyciski wzywające do działania, czyli zachęcające użytkowników strony do podjęcia jakiś akcji. Przy jej użyciu z łatwością stworzysz na przykład banner na boczny pasek swojej strony. Dodatkowo możesz przeprowadzić testy A/B, które dadzą Ci odpowiedź na pytanie: Który stworzony przez Ciebie banner podoba im się najbardziej.

Na koniec, może nie jest to „super propozycja”, ale warto znać wtyczkę Akismet. Nie na darmo jest ona zainstalowana w podstawowej wersji WordPress’a. Nie zalecam dezinstalacji, gdyż to dzięki niej nie pojawia się pod Twoją stroną masa spamu w postaci komentarzy. Wtyczka automatycznie rozpoznaje treści zamieszczone na stronie i w mgnieniu oka potrafi określić, czy komentarz dodał prawdziwy czytelnik, czy jest to zaśmiecanie Twojej strony.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *