System CMS

System CMS

CMS (Content Management System) jest to system zarządzenia treścią. Aplikacja ta jest pomocna dla administratorów w prostym zaprojektowaniu serwisu WWW, jego aktualizacji i rozbudowie. Obsługa serwisu internetowego wykorzystującego CMS i zarządzanie nim odbywa się za pomocą interfejsu użytkownika (panel administracyjny), który wyglądem przypomina stronę WWW z formularzami i modułami (np. moduł dodawania tekstów). Każdy użytkownik uprawniony do edycji materiału otrzymuje swoje hasło wraz z loginem, a także dostęp do tej części serwisu, która zostanie mu przydzielona przez administratora strony.

Sam CMS został stworzony w 1995 roku przez Halsey Minora i Jonathana Rosenberga, i początkowo nosił nazwę PRISM (Presentation of Realtime Interactive Service Material – prezentacja interaktywnego serwisu w czasie rzeczywistym). Pierwszy projekt posiadał wiele rozwiązań stosowanych do dziś w systemach zarządzania treścią, a sam Rosenberg spekulował, że aplikacja ta znajdzie szybko zastosowanie w rozwijającej się branży WWW.

Jak działa CMS?

Głównym zadaniem aplikacji internetowej jest oddzielenie treści zawartej w serwisie od całego layoutu. Wprowadzone czy edytowane informacje przez administratora bądź moderatora zapisywane są w bazie danych. Sam CMS generuje w tym momencie dynamiczne strony internetowe oparte na treści zapisanej w bazie danych, co czyni moderację i edycję skuteczniejszą, i prostszą w obsłudze. W CMS można również wykorzystywać gotowe szablony (bądź stworzone przez użytkownika), które służą do szybkiej zmiany layoutu strony, czyli części graficznej.

System CMS działa w oparciu o języki skryptowe i bazy danych, gdzie zapisywane są wszelkie zmiany, a także przy pomocy dedykowanego oprogramowania uruchamianego z serwera. Oprogramowanie to zwykle działa na zasadzie protokołu FTP. CMS wykorzystuje również uniwersalny język XML (Extensible Markup Language), który służy do opisywania struktur dokumentów. Sam system zarządzania treścią zwykle napisany jest w języku ASP (Active Server Pages – technika stworzona przez Microsoft wykorzystywana do tworzenia dynamicznych stron WWW), JSP (JavaServer Pages – tworzy dynamiczne WWW w formatach HTML, XHTML, DHTML i XML), PHP (służący do generowania stron WWW w czasie rzeczywistym) oraz Python (język wysokiego poziomu z rozbudowanym zbiorem bibliotek standardowych).

CMS posiada także dodatkowe komponenty, takie jak wyszukiwarka treści, forum dyskusyjne, newsletter. System najlepiej sprawdza się w serwisach, które mają bardzo dużą liczbę plików HTML, jednego administratora i dużą częstotliwość zmiany publikowanej treści.

Odmiany CMS:

  • Content Management Framework (rozszerzenie CMS i platforma programistyczna do budowy systemów zarządzania treścią)
  • Content Object Systems (skoncentrowane na mniejszych częściach informacji)
  • Module-based Systems (CMS oparty na modułach , służący m.in. do for dyskusyjnych, zarządzania wiadomościami)
  • Page-based Systems (zawierające transparente konsole, proste w obsłudze)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *