Kafle jako trend w projektowaniu stron internetowych

Windows8.1

Pojawienie się na rynku Windows 8 wprowadziło nieco zamieszania na rynku, szczególnie w zakresie Web designu. Microsoft stworzył bowiem innowacyjny system obsługi systemu operacyjnego, poprzez duże ikony wyświetlane na pulpicie, które kierowały użytkownika bezpośrednio do danego programu, pliku czy aplikacji. Rozwiązanie to zdobyło największą popularność w 2013 roku, jednak jest to jeden z głównych trendów w projektowaniu stron internetowych na rok 2014 r.

Kaflowy interfejs spełnia szereg oczekiwań, jakie stawiają przed sobą Web designerzy. Obecnie projektowane przez nich witryny mają być przejrzyste, oszczędne i funkcjonalne. Posługiwanie się ikonami w postaci kafli znacznie przyspiesza poruszanie się po stronie, ponieważ prowadzi bezpośrednio do interesujących użytkownika treści. Ponadto układ kaflowy charakteryzuje się dużą estetyką, co doskonale współgra z obowiązującymi aktualnie tendencjami do stosowania żywych kolorów i designerskiego wykonania. Taki interfejs jest bowiem dostosowywany do wyglądu urządzeń, i współgra z nimi pod względem estetycznym.

Wyświetlanie treści w postaci dużych ikon, zastępuje stosowane dotąd klasyczne tytuły i nagłówki, przy czym dąży się do tego, aby na stronie było jak najmniej treści, która ma ustąpić miejsca przyciągającej wzrok i uwagę grafice. Dla osób zajmujących się tworzeniem stron WWW jest to dodatkowe wyzwanie, polegające na zainteresowaniu użytkownika kreatywnym obrazem. Musi on współgrać z tematyką strony, i jednocześnie być streszczeniem kryjącego się pod nim tekstu czy aplikacji.

Kafle doskonale sprawdziły się w urządzeniach mobilnych, bo poza swoim nowoczesnym wyglądem, zajmują dużo mniej przestrzeni, przez co strona jest bardziej czytelna i przejrzysta, co ma duże znacznie szczególnie, gdy użytkownik nie chce poświęcać dużo czasu, aby ją przejrzeć. Kafle pozwalają na szybką weryfikację treści, jednocześnie zapadając w pamięć bardziej niż tekst.

Biorąc pod uwagę coraz bardziej dominujący w projektowaniu stron internetowych minimalizm i prostotę, a także funkcjonalność, przyszłość kafli jako sposobu nawigacji po stronie wydaje się świetlana. Ponadto na tle większości stron, ta z kaflowym interfejsem, jest nadal rozwiązaniem innowacyjnym, co wyróżnia ją spośród innych o tej samej tematyce. Poza tym rosnąca popularność urządzeń mobilnych pozwala z dużym prawdopodobieństwem sądzić, że kafle niedługo mogą wyprzeć z rynku klasyczne, zasypane tekstem strony internetowe.

1 komentarz

  1. Kafle sa dobre w telefonie, bo litery sa male i zle je widac (zwlaszcza jak sie jest po 45 roku zycia, ha ha). Ale uzywajac normalnego komputera wole klasyczny wyglad stron www, oparty na tekscie, ktory trzeba przeczytac i zrozumiec. Obrazki sa dla ilustracji. Nie lubie, jak mi wszystko jezdzi przed oczami.

    Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *