Jak zabezpieczyć stronę przed włamaniem?

Zabezpieczenia stron internetowych

fot. Flynt/bigstockphoto.com

Internet stanowi w zasadzie nieograniczone źródło informacji. Ilość przesyłanych każdego dnia danych jest w obecnych czasach właściwie niewyobrażalna. Korzystając w dowolny sposób z zasobów sieci, zostawiamy w wirtualnej przestrzeni setki informacji na nasz temat – od tych oficjalnych, przesyłanych administratorowi danej strony, na przykład podczas dokonywania transakcji w sklepie internetowym, po te wydające się mniej istotne, wskazujące na nasze zachowania w sieci (pliki cookies). Ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort faktycznych i potencjalnych użytkowników serwisów internetowych, właściciele i administratorzy stron www powinni zadbać o ich ochronę. W jaki sposób mogą to zrobić?

Z uwagi na to, że nie mamy wpływu na zachowanie osób trzecich (hakerów), bezpieczeństwo w sieci zależy w głównej mierze od stosowania odpowiednich środków zabezpieczających. Włamanie na stronę internetową prawie zawsze wiąże się z jej zawirusowaniem i/lub kradzieżą danych jej użytkowników. Już na etapie projektowania i wykonywania witryny dobrze zatem pamiętać o zastosowaniu protokołu SSL (Secure Secket Layer), służącego do zabezpieczenia przesyłanych przez użytkowników, na przykład poprzez formularz zamówień, informacji za pomocą szyfrowania. Strona zabezpieczona protokołem jest odpowiednio oznaczona (ikonka kłódeczki przed adresem na pasku wyszukiwarki), toteż użytkownicy sieci mogą w łatwy sposób sprawdzić poziom bezpieczeństwa witryny i zdecydować o tym, czy na nią wejdą czy nie.

W przypadku umożliwienia użytkownikom zakładania na stronie swoich kont, formą zabezpieczenia ich danych jest także opracowanie i wdrożenie odpowiednich procedur i uprawnień wglądu do przesłanych informacji oraz wprowadzenie określonych zasad bezpieczeństwa, takich jak udzielanie praw dostępu do poszczególnych działów (zamówienia, produkty, klienci, administracja i tym podobne) jedynie określonym osobom – na przykład administratorowi, właścicielowi e-sklepu lub jego pracownikowi (można to zrobić poprzez zastosowanie dedykowanych programów internetowych). Podstawową kwestią ochrony danych jest ponadto regularne wykonywanie zapasowych kopii prowadzonej bazy, stanowiących zabezpieczenie na wypadek awarii serwera lub ataku hakerów. Aby mieć pewność co do stopnia zabezpieczenia strony internetowej warto również zadbać o wybór odpowiedniego hostingu, najlepiej płatnego, dbającego o konta swoich klientów.

Techniczne zabezpieczenie strony internetowej jest możliwe poprzez zastosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, sprowadzających się do korzystania z programów antywirusowych, systematycznego zmieniania hasła do konta FP (transferu), ograniczenia dostępu do protokołu FP dla konkretnych adresów IP, filtrowania instalowanych na stronie skryptów oraz ustalenia konkretnych adresów IP, z których możliwe będzie logowanie do panelu administracyjnego.

Wielość prób przechwycenia przesyłanych informacji wydaje się być proporcjonalna do liczby bytów internetowych, dlatego dbałość o bezpieczeństwo strony, a co za tym idzie bezpieczeństwo jej użytkowników, jest w obecnych czasach wymogiem. Zapewnienie bezpieczeństwa danych użytkowników sieci świadczy o standardzie prowadzonego serwisu, co przekłada się również na jego popularność wśród internautów.

2 komentarze

  1. Najlepszą metodą ochrony jest wykonanie audytu bezpieczeństwa strony internetowej, audyt pozwoli na poznanie oraz eliminację luk bezpieczeństwa polecam usługi firmy NetAudit netaudit.com.pl

    Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *