HTML 5 – trend obecny w 2015 r.

HTML

Trendy w projektowaniu stron internetowych ulegają nieustannym zmianom. Większość tych zmian zdeterminowana jest rozwojem nowych technologii oraz urządzeń mobilnych, które wykorzystywane są do poruszania się po Internecie. Web designerzy muszą na bieżąco śledzić pojawiające się innowacje, ponieważ projektowanie stron WWW stanowi niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedzinę. Przede wszystkim zmienia się target, który stanowi grupę docelową dedykowanych stron WWW. Pojawiają się coraz większe wymagania względem funkcjonalności, a także wyglądu i estetyki stron.

Wśród kluczowych trendów w Web designie można wyróżnić Flat design, Responsive web design (RWD), zaawansowane użycie CSS-u – szczególnie w przypadku animacji, wykorzystanie SVG i własnych fontów, niekonwencjonalną nawigację, a także HTML 5 oraz nastawienie na wybór witryn do oglądania, a nie czytania.

HTML 5 stanowi język wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych. Jest rozszerzeniem języka HTML 4 i jego XML-owej odmiany (XHTML 1).

HTML 5 poprzez dodanie dodatkowych elementów, względem HTML 4, usprawnia tworzenie serwisów oraz aplikacji internetowych. Doprecyzowuje wiele niejasności w specyfikacji HTML 4, które dotyczą głównie obsługi błędów. HTML 5 umożliwia taką samą obsługę błędów we wszystkich przeglądarkach.

HTML 5 jako trend w projektowaniu stron WWW daje wiele możliwości kreatywnego zastosowania. Okazuje się, że przejście z HTML 4 na HTML 5 dla użytkownika strony www jest niezauważalne, ponieważ związane jest wyłącznie ze zmianą kodu źródłowego, a także zmienioną organizacją. Specjaliści od web dresingu podkreślają, że różnica jest dostrzegalna wtedy, gdy wykorzystywane są nowe możliwości języka, a w szczególności znaczników canvas oraz audio i video.
Nowa wersja HTML wprowadza kilkadziesiąt nowych elementów, które opisują m.in. nagłówek, sekcje, bloki nawigacji, stopkę, a także osadzone klipy video i audio.

HTML 5 posiada wiele nowych elementów, dzięki którym możliwe staje się tworzenie w prosty sposób zaawansowanych interfejsów użytkownika. Możliwe jest to poprzez wykorzystanie nowych elementów formularzy, bez użycia dodatkowych bibliotek JavaScript.

HTML 5 stanowi zbiór wielu dodatkowych technologii odkrywanych przez interfejsy programistyczne, które udostępniane są przez przeglądarki za pomocą języka JavaScript. Interfejsy umożliwiają tworzenie zaawansowanych aplikacji internetowych dotychczas znanych z urządzeń mobilnych czy tez desktopów. Dzięki HTML 5 możliwe staje się tworzenie gier, odtwarzaczy mediów i edytorów zdjęć, aplikacji do przesyłania wiadomości, a także aplikacji świadomego położenia użytkownika.
Bardzo dużą zaletą HTML 5 jest jego multiplatformowość, dzięki której działa on w każdej nowoczesnej przeglądarce, a także na urządzeniach mobilnych.

Specjaliści podkreślają, że dzięki zastosowaniu podczas projektowania stron WWW języka HTML 5, a także CSS 3 możliwe będzie uzyskanie takich samych efektów, jak przy wykorzystaniu DIV-ów, przy czym sam proces projektowania będzie dużo łatwiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *