Funkcja komentarzy na stronie www

Funkcje komentarzy na stronie internetowej

fot. Andrei Shumskiy/bigstockphoto.com

Na tworzenie strony internetowej składa się wiele elementów. Od treści, grafiki do sekcji interaktywnych, które pozwalają użytkownikom strony na udział w jej funkcjonowaniu. Dzieje się to za pośrednictwem komentarzy na stronach, które mogą przynieść dla niej wymierne korzyści, ale z drugiej strony są również ryzykowanym narzędziem do wyrażania opinii przez nie zawsze obiektywnych użytkowników.

Sekcja komentarzy powinna być zaprojektowana zgodnie z ogólnie panującymi trendami w zakresie tworzenia stron internetowych. Stawia się więc na przejrzystość, czytelność, łatwy i bezpośredni dostęp do treści oraz innych funkcji. Z uwagi na coraz modniejsze ostatnio tworzenie stron w formie przewijanej, nie jak dotychczas z zakładkami i działami tematycznymi, to popularne stało się umieszczanie takiej sekcji bezpośrednio pod każdym z artykułów czy innych tekstów. Aby użytkownicy niezainteresowani umieszczeniem czy przeczytaniem komentarza nie musieli brnąć przez wiele linijek treści, sekcja ta jest dodatkowo ukryta, a jej otwarcie odbywa się za pomocą jednego przycisku.

Wady i zalety komentarzy

Umożliwianie wyrażania internautom swojego zdania dotyczącego treści umieszczonych na stronie jest zjawiskiem dość powszechnym, jednak nadal niektórzy administratorzy stron nie decydują się na wprowadzenie takiej opcji. Wynika to z faktu, iż takie niekontrolowane publikowanie komentarzy przez przypadkowe osoby może przysporzyć stronie wiele problemów, w tym również szkody wizerunkowe. Zjawisko internetowego hejtu, czyli negowania i obrażania wszystkiego i wszystkich, co nie jest poparte żadnymi argumentami ani innymi racjonalnymi powodami, może osiągnąć naprawdę dużą skalę. Z tego względu internet może się okazać niebezpiecznym dla wizerunku firmy medium.

Jednakże z drugiej strony komentowanie poprzez interakcję użytkowników z administratorem czy właścicielem strony ma takie atuty, jak:

  • możliwość poznania preferencji użytkowników/klientów,
  • wpływanie na poprawianie jakości treści na stronie,
  • stałe doskonalenie i unowocześnianie samej strony,
  • zdobycie potencjalnych klientów,
  • budowanie wizerunku,
  • dostarczenie danych o ruchu na stronie.

Decyzja o umożliwieniu użytkownikom pozostawienia komentarza powinna więc być uzależniona od treści umieszczanych na stronie, jej charakteru i przeznaczenia.

Komentarze a SEO

Nie można jednak pominąć innej wartościowej funkcji komentarzy. Na różne sposoby mogą one wpłynąć na poprawienie wyników danej strony w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych. Przede wszystkim dlatego, że generują ruch na stronie, a to element, który działa budująco na pozycjonowanie. Inną formą jest możliwość umieszczania linków do danej strony na innych forach czy właśnie w sekcjach komentarzy, co spowoduje jej większą oglądalność, ale również pozyskanie nowych użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *