Czym jest optymalizacja strony internetowej

Search Engine Optimization

Temat optymalizacji strony internetowej można rozpatrywać w dwóch aspektach. Jednym jest jej optymalizacja pod względem pozycjonowania i wyników jej wyszukiwania na odpowiednie frazy i słowa kluczowe. Druga sprawa to optymalizacja strony internetowej pod względem jej funkcjonalności oraz szybkości, z jaką się ładuje. Wszystkie te elementy, czyli optymalizacja treści, kodu oraz grafiki strony są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania oraz pozycjonowania w wynikach wyszukiwań.

  • Pierwsza kwestia to wolne ładowanie się strony www. Przyczyn tego problemu może być wiele. Jedną z nich jest przeładowanie strony grafiką. Szczególnie dotyczy to dodawania wszelkich animacji Flashowych. Dlatego, jeżeli serwis nie wymaga ich użycia, lepiej zaniechać takiego procederu. Przy projekcie strony należy zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie rozmiarów wstawianych na niej grafik oraz unikać tzw. „przycinania ich w locie” niezależnie czy ten proces odbywa się po stronie użytkownika czy na serwerze. Zdjęcia powinny być odpowiednio skompresowane, a do obróbki tekstu pożądane jest wykorzystanie stylów CSS.
  • Kolejnym problem w przypadku wolno ładującej się witryny jest zbyt duża ilość zapytań wysyłanych do bazy danych, które powodują opóźnienia w wyświetlaniu się strony internetowej. Jeżeli serwis jest mało dynamiczny, a większość elementów znajdujących się na nim jest niezmienna, warto je przechowywać w pamięci podręcznej, czyli tzw. cache. Taki zabieg umożliwi szybsze wyświetlenie żądanej strony, a dodatkowo zminimalizuje obciążenie serwera, na którym dany serwis jest zawieszony. W przypadku stron bardzo dynamicznych, o często zmieniających się treściach, warto do cache przenieść wszelkie stałe elementy, chociażby szablon strony, oraz inne wyniki algorytmów czy zapytań do baz danych, które najbardziej obciążają serwer i tym samym spowalniają funkcjonowanie serwisu. Przy optymalizacji zapytań do bazy danych i ich przechowywaniu w pamięci podręcznej, należy mieć na uwadze ich odświeżanie oraz odpowiednie filtrowanie. Na prędkość zapytań do bazy ma wpływ odpowiednie indeksowanie kolumn w tabelach z danymi. Dzięki temu można pobierać dokładnie te dane, które nas interesują, bez potrzebnego obciążenia serwera. Dodatkowo filtrowanie, sumowanie czy inne czynności na bazach lepiej dokonywać po stronie serwera, a nie z poziomu kodu strony internetowej.
  • Również i bałagan w kodzie strony pozostaje nie bez znaczenia dla jej funkcjonowania oraz prędkości wyświetleń. Każdy znak kodu ma swoją wagę, dlatego należy zwrócić uwagę, aby w kodzie nie pojawiały się puste linie, białe znaki czy nadmiar komentarza. W celu optymalizacji kodu, część reguły stylów CSS oraz kodu JavaScript można przenieść do plików zewnętrznych, które dołącza się następnie do strony. Ilość zapytań wysyłanych do serwera w celu pobrania treści można dodatkowo zredukować poprzez połączenia wielu plików zewnętrznych z CSS i JavaScript w jeden większy i skompresowaniu go.
  • Ostatnią kwestią pozostaje odpowiednia optymalizacja strony internetowej pod względem osiąganych wyników wyszukiwań w wyszukiwarkach.

Prawidłowo zoptymalizowana strona osiąga wyższe pozycje w wynikach wyszukiwań, jest szybciej indeksowana przez roboty Google, a co za tym idzie nie ma potrzeby inwestowania większych środków finansowych na jej reklamę.

Przy tego typu optymalizacji należy zwrócić szczególną uwagę na zagęszczenie słów kluczowych pojawiających się w treści strony internetowej. Mało konkurencyjne frazy mogą wystąpić tylko raz, natomiast te bardziej konkurencyjne powinny być powtórzone kilkukrotnie. Oczywiście podstawą jest stosunek użytych na stronie słów kluczowych do ich ogólnej ilości. Nie powinien on przekraczać 3-5%.

Nie bez znaczenia pozostają „słowa” czytane przez roboty Google. Chodzi tutaj o Keywordsy, Meta Description oraz Title, czyli oznaczniki HTML opisujące robotom treść danej strony oraz umożliwiające odpowiednie jej zaindeksowanie. Także grafiki zawarte na stronie powinny być odpowiednio opisane w znacznikach Alt i Title, gdyż wyszukiwarki nie sczytują samych grafik.

Podsumowując, optymalizacja strony internetowej to kwestia, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki odpowiedniemu kodowaniu, dodaniu grafik oraz wykorzystaniu narzędzi do pozycjonowania jej w wynikach wyszukiwań, stanie się ona swoistą wizytówką, a także będzie odwiedzana przez wielu użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *