Tło muzyczne stron www

Tło muzyczne strony www

Projektując strony internetowe, oprócz dobrze wykonanej grafiki i unikalnego charakteru zamieszczonych na niej treści, warto pomyśleć o dodatkowych elementach, wpływających na jej atrakcyjność. Dosyć powszechnym jest instalowanie plików muzycznych, stanowiących tło dźwiękowe strony.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana oprawa muzyczna przyczynia się do wzrostu zainteresowania potencjalnych klientów oferowanymi przez nas usługami lub produktami – poprzez rodzenie pozytywnych skojarzeń z prezentowaną na stronie treścią, może ona stanowić świetne uzupełnienie przyjętej przez nas strategii e-marketingowej.

Przed instalacją wybranych plików muzycznych na tworzonej stronie, warto zastanowić się nad jej formą i nad tym, co chcemy przez to osiągnąć. Wielu użytkowników internetu, a więc potencjalnych odwiedzających naszą witrynę, podczas przeglądania interesujących ich treści słucha „własnej” muzyki. Otwierając stronę z automatycznie odtwarzanym utworem może spotkać ich niespodzianka w postaci nakładania się dźwięków, zniechęcająca tym samym do dalszego pobytu na niej, co dodatkowo może zostać spotęgowane przez nieodpowiednio dobraną głośność odtwarzanego utworu.

Najczęściej stosowanymi formami instalacji podkładów muzycznych stron www są:

  • dźwięk automatycznie odtwarzany po uruchomieniu strony, bez możliwości jego wyłączenia lub wyciszenia,
  • dźwięk odtwarzany automatycznie z możliwością jego wyłączenia lub wyciszenia za pomocą widocznych przycisków,
  • widoczny na stronie internetowej panel, pozwalający na włączenie dźwięku i regulację jego głośności,
  • umieszczony, zazwyczaj na stronie głównej, link umożliwiający ściągnięcie i odtworzenie proponowanego przez nas pliku dźwiękowego.

Wybór konkretnego sposobu odtwarzania muzyki zależy od wielu czynników, jednak dbając o komfort osób odwiedzających daną witrynę warto pozostawiać im możliwość wyboru co do odsłuchania i/lub regulacji głośności umieszczonych na niej plików.

Decydując się na wstawienie w tło strony internetowej automatycznie odtwarzanych plików dźwiękowych, musimy także pamiętać o parametrach technicznych. Przeciętne pliki muzyczne (Mp3) charakteryzują się dużymi rozmiarami, co może znacznie wydłużyć czas wczytywania całej strony i jeszcze bardziej zniechęcić użytkowników do pozostania na niej – warto zatem poszukać plików w innych, o wiele mniejszych formatach, takich jak na przykład *.MIDI. Istotne w tej kwestii jest również umożliwienie osobom odwiedzającym witrynę  korzystanie z jej treści bez konieczności czekania na uprzednie załadowanie całego pliku muzycznego, poprzez odpowiednie wstawienie polecenia w kodzie HTML.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *