Systemy komentarzy na stronie internetowej

Funkcje komentarzy na stronie internetowej

fot. Andrei Shumskiy/bigstockphoto.com

Komentarze czytelników/odwiedzających stanowią istotny element dobrej strony internetowej. Powinna ona udostępniać wartościowe, ciekawe i unikalne treści, a zaangażowanie czytelników może stanowić dobre tego odzwierciedlenie. A co ważne, komentarze, które zostawiają odwiedzający, powodują, że dana strona jest wyżej pozycjonowana w wyszukiwarkach.

W jaki sposób można usprawnić ich publikowanie? Dla doświadczonych webmasterów nie musi to stanowić problemu, bo mogą sami napisać odpowiedni system albo użyć gotowego CMS’a. Pozostali mogą skorzystać z różnych powszechnie dostępnych systemów. Jeśli posiadamy gotowe rozwiązanie, to można dowolnie dorzucać do niego wtyczki, konfigurować go i zmieniać, co może naprawdę uatrakcyjnić dany system.

Jedną z platform, która oferuje komentarze dla stron internetowych jest Disqus – dostępna jest zarówno wersja podstawowa, jak i zaawansowana. Jego podstawowe zalety to logowanie się nie tylko za pomocą konta w tym systemie, ale również przez Facebook, Twitter, Yahoo, OpenId oraz jako gość. Komentarze nie obciążają naszego serwera, bo umieszczone są w Disqus i podzielone na wątki. Można też sortować komentarze, oceniać je (podoba się/nie podoba) czy komentować komentarze innych. Subskrypcja jest możliwa przez kanał RSS i e-mail. Dzięki Disqus można również śledzić reakcję do wpisów na Twitterze. Istnieje także możliwość dokonywania własnych zmian za pomocą CSS. Zanim zainstalujemy system, to najpierw należy utworzyć konto w serwisie Disqus – podając przede wszystkim adres danej strony. Sama instalacja nie powinna stwarzać większych trudności.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest Sidenotes stworzony przez twórców Livefyre. Co proponuje ten system? Obok tradycyjnych komentarzy możliwe jest komentowanie przez czytelników konkretnych akapitów, co stanowi duże urozmaicenie w relacji z odwiedzającym naszą stronę. Dzięki niemu można również szybko udostępniać fragmenty tekstu w serwisach społecznościowych. Po zaznaczeniu danego fragmentu należy kliknąć w odpowiednią ikonkę – w ten sposób publikujemy go w wybranym miejscu. Sidenotes jest dostępny właściwie dla każdej strony opartej na WordPressie. Do instalacji potrzebna jest odpowiednia wtyczka. Być może dla jej usprawnienia potrzebne będą pewne zmiany w kodzie HTML. System można przetestować na oficjalnej stronie projektu.

Warto również wspomnieć o WP-Ajaxify- Comments – jest to wtyczka, która umożliwia publikację komentarzy bez obciążania naszego serwera. Konfiguracja dla niestandardowych szablonów może być jednak nieco trudna i wymagająca przynajmniej podstawowej wiedzy na temat CSS.

Swoje systemy komentarzy oferują również Facebook i Google +.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *