Responsywne strony www

Responsywne strony www

Obecnie wiele użytkowników Internetu przegląda strony www również na urządzeniach mobilnych takich jak tablety czy smartfony, co daje znacznie większy wachlarz dostępnych rozdzielczości ekranu. Dostosowanie polega na odpowiedniej zmianie odstępów pomiędzy wierszami, wielkości czcionek, obrazków i całego layoutu strony. Responsywność stron internetowych (responsible web design) polega na automatycznym dostosowywaniu się do wielkości i rozdzielczości ekranu, na którym owa strona jest wyświetlana.

Nie da się ukryć, że w przeciągu ostatnich kilku lat rynek telefonów komórkowych i tabletów rozwinął się znacznie, a co za tym idzie – przybyło użytkowników ww. urządzeń. Niewątpliwą zaletą jest mobilność smartfonów i tabletów, możliwość zabierania ich wszędzie ze sobą i korzystania z nich w każdej sytuacji. Dzięki nim użytkownik ma również dostęp do swoich ulubionych witryn internetowych, e-sklepów czy wiadomości z niemal każdego zakątka na Ziemi. Początkowo przeglądanie stron www stwarzało problemy, gdyż strony te nie były dostosowywane do mniejszych rozdzielczości. Przejawiało się to tym, że użytkownik, w celu np. wyszukania konkretnej rzeczy na stronie, musiał przewijać całość. Strona taka była po prostu dużo większa niż ekran telefonu czy tabletu.

Twórcy stron internetowych, e-sklepów czy portali internetowych zaczęli dostrzegać potencjalne korzyści płynące z dostosowania stron do prężnie rozwijającego się rynku mobilnego. Początkowo zaczęto tworzyć osobne stron projektowane w całości pod np. telefony, a w końcu, biorąc pod uwagę wygodę w użytkowaniu, zaczęto wprowadzać responsywność jako odpowiedź na rosnącą liczbę dostępnych rozdzielczości urządzeń elektronicznych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie ma potrzeby projektowania na nowo strony www, a co za tym idzie – adres internetowy pozostaje taki sam.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.