Najpopularniejsze systemy CMS

CMS

CMS to inaczej system zarządzania treścią, czyli oprogramowanie umożliwiające stworzenie i aktualizowanie między innym stron internetowych przedsiębiorstw.

W obecnych czasach posiadanie własnej strony internetowej przez firmę jest niemal koniecznością, a klient poszukujący informacji na temat danego produktu, usługi czy samej firmy, ma większe zaufanie do tych, które posiadają własny serwis www.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w postaci darmowych systemów oprogramowania, które umożliwiają prowadzenie, aktualizowanie i w miarę proste zarządzanie treścią i plikami danej strony. Wszystko oparte jest na zasadach Open Source, czyli nie wymaga poniesienia dodatkowych nakładów finansowych na zakup oprogramowania. Jest to szczególnie ważne dla funkcjonowania mikro i małych przedsiębiorstw, które najczęściej dysponują ograniczonymi zasobami finansowymi.

Poniżej zestawienie 5 najpopularniejszych darmowych CMS-ów, które w prosty sposób umożliwią zarządzanie własną stroną internetową:

Joomla

System ten pozwala na proste zarządzanie treścią strony głównej, jak i podstron. Umożliwia grupowanie treści w kategorie. Umożliwia prowadzenie bloga, forum internetowego czy kalendarza. Posiada wiele ciekawych funkcji i dodatków. Dzięki niemu można stworzyć elastyczny i prosty w obsłudze serwis. Joomla nie ma wielkich wymagań technicznych. Wystarczy dostęp do bazy MySQL i wsparcie dla PHP. Olbrzymia społeczność tego oprogramowania oraz dostęp do wielu wtyczek zapewnia stałe wsparcie techniczne oraz nieustanny dostęp do coraz to nowszych rozwiązań do zarządzania zawartością danych na stronie. Od administratora strony opartej o Joomlę nie wymaga się wielkich umiejętności programistycznych.

WordPress

Jego ogromną zaletą jest prostota obsługi, Jednakże sprawdza się on przede wszystkich jako CMS do prowadzenia blogów i forów internetowych. Większość dostępnych w nim szablonów dedykowana jest pod wyświetlanie postów, tagów czy archiwum. Mnogość dostępnych tu darmowych szablonów może jednak wymagać od użytkownika wprowadzenia kilku istotnych zmian, które umożliwią prowadzenie firmowej strony internetowej. Korzystanie z serwisu umożliwia pełna dokumentacja w języku polskim. Jednak przy rozbudowanych stronach system ten się nie sprawdzi.

MODx

Zastosowanie tego systemu zarządzania treścią jest uzasadnione do tworzenia serwisów, które w przyszłości zostaną mocno rozbudowane. Pozwala on bowiem na tworzenie indywidualnych rozwiązań i dostosowanie witryny do własnych potrzeb. Niestety w przypadku małego przedsiębiorstwa może okazać się zbyt skomplikowany do zarządzania. O ile wymagania tego systemu są niewielkie, czyli wsparcie PHP i dostęp do bazy MySQL, o tyle samo wprowadzanie treści i zmian na stronie jest nieco skomplikowane. Szczególnie odstraszyć może dostępna tu ilość pól do wypełnienia i rozwijalne menu wyboru poszczególnych funkcji. Podstawową zaletą tego oprogramowania CMS jest rozbudowana dokumentacja, która daje możliwość programistom budowania własnych aplikacji opartych na tym frameworku. Świetnie sprawdza się również do stawiania statycznych treści na stronie.

Drupal

Wdrożenie samego systemu jest nieco bardziej skomplikowane od tych powyżej wymienionych i prawdopodobnie będzie wymagało przeszkolenia pracowników. Nie sprawdza się do tworzenia prostych, mało skomplikowanych witryn. Raczej jego funkcjonalność nastawiona jest na potrzeby coraz bardziej rozwijających się stron, które będą ułatwiały zarządzanie dokumentami i wspierały pracę grupową. Mimo wielu wtyczek i wsparcia społeczności internetowej, a także praktycznie nieograniczonym możliwościom jego rozbudowy, nie jest on dobrym rozwiązaniem do tworzenia stron internetowych dla małych przedsiębiorstw. Mało intuicyjny i z nadmiarem wtyczek i funkcji bardziej odstraszy niż przyciągnie początkującego użytkownika.

Contao

Nazwa tego CMS nie jest jeszcze zbyt popularna, a większość użytkowników zna ją pod starą nazwą TYPOlight.

Stworzenie i edytowanie strony w tym CMS-ie nie sprawia wiele trudności. Prosty w obsłudze edytor tekstu oraz dostępne na bocznym panelu funkcje, umożliwiają sprawną obsługę strony nawet mniej wprawionemu użytkownikowi.

W związku z tym, że kod systemu został oparty nie tylko na PHP, ale również na skryptach JavaScript, platforma zyskała wsparcie dla technologii Ajax. System stał się przyjazny dla administratora dzięki Live Update, umożliwiającej błyskawiczną aktualizację zainstalowanego wcześniej systemu CMS. Brak również ograniczeń w zarządzaniu treścią.

1 komentarz

  1. Teraz fajnie działa webwave cms, mega intuicyjny i prosty w obsłudze, bez żadnego kodowania można stworzyć sobie fajną stronkę 😉

    Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *