Ile osób korzysta z sieci i mediów społecznościowych?

bigtunaonline/bigstockphoto.com

Wydawać by się mogło, że prawie każdy. Nic bardziej mylnego. Choć Internet jest obecnie najpopularniejszym medium i korzysta z niego prawie 4,1 miliarda ludzi na świecie to jednak wciąż nie są to wszyscy. Populacja ludzka aktualnie liczy bowiem około 7,6 miliarda ludzi. A zatem niemalże połowa z nas nie ma styczności z internetem i mediami społecznościowymi.

Kto korzysta z internetu?

Większość użytkowników sieci to mężczyźni. Aż 58% z nich korzysta regularnie z internetu i mediów społecznościowych. Wśród kobiet natomiast odsetek ten jest sporo mniejszy. Tylko 48%, spośród Pań na całym świecie, to aktywne użytkowniczki Internetu. Można powiedzieć, że w każdym rejonie świata to właśnie mężczyźni wyprzedzają kobiety w surfowaniu po sieci. W Europie i Ameryce różnica jest niewielka, jednak w krajach słabo rozwiniętych można zaobserwować ogromną przewagę Panów w użytkowaniu Internetu. W Afryce, dla przykładu, jest to 33,8% mężczyzn i jedynie 22,6% kobiet.

Social media, czyli jak korzystamy z Internetu

Bardzo duża liczba osób korzysta przede wszystkim z social mediów. Na ten moment około 3,4 miliarda ludzi tworzy aktywną społeczność internetową. A jednak jest to mniej niż połowa ludzi na świecie. Zaskakujące, prawda? W mediach społecznościowych znajduje się najwięcej mężczyzn w wieku 25-34 lat. Drugą, pod względem rozmiaru grupą, którą możemy obserwować na portalach są mężczyźni w wieku 18-24 lata. Najmniej licznymi użytkownikami Social Mediów są natomiast osoby, które ukończyły 65 rok życia.

Jakie portale są najbardziej popularne?

Bezkonkurencyjny okazuje się Facebook. Aż 2,27 miliarda osób korzysta chętnie właśnie z tego portalu. Drugie miejsce przypada dla YouTube, który zgromadził 1,9 miliarda użytkowników. Całkiem dobrze radzi sobie również Messenger – 1,5 miliarda ludzi regularnie z niego korzysta. Bardzo popularny w ostatnich latach stał się także Instagram i pochwalić się może miliardem zadowolonych użytkowników. Mniej lubiane ostatnimi czasy były natomiast Snapchat i Twitter. Trudno stwierdzić, skąd wziął się spadek zainteresowania tymi portalami.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W naszym kraju z Internetu korzysta aż 78% Polaków. To niezły wynik, biorąc pod uwagę resztę świata (gdzie średnia wynosi około 57%). Przeznaczamy na to średnio 6 godzin i 2 minuty. Ciekawe jest jednak to, że social mediów używa jedynie 45% naszych rodaków. To mniej niż połowa populacji Polski.

Choć wielu, szczególnie młodych, ludzi nie wyobraża sobie życia bez internetu i social mediów, jednak wciąż ogromna liczba populacji z sieci nie korzysta wcale. Większość użytkowników stanowią mężczyźni, choć w krajach Europejskich i w Ameryce różnice te maleją. W Polsce natomiast ponad ¾ mieszkańców korzysta z internetu. Na tle innych krajów jest to wysoki wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.