HTTP a HTTPS – czym się różnią?

 

Każdy adres internetowej strony w przeglądarce rozpoczyna się protokołem http albo https. Stanowią one nieodłączną część pełnego adresu URL. Warto wiedzieć czym one różnią się między sobą i dlaczego warto zdecydować się na ten drugi.

Protokoły HTTP i HTTPS są związane z procesem przesyłania danych do internetowej sieci. Protokół HTTP domyślnie działa na 80 porcie. To protokół komunikacji użytkownika z serwerem, a jego cel to przedstawienie i zaprezentowanie treści ze wskazanej internetowej strony użytkownikowi, który przesłał żądanie. Po przesłaniu zapytania na serwer od klienta, otrzymuje on odesłane z serwera dane, np. treść. HTTP nie określa, jak dane z jednego punktu dotarły na drugi. Należy pamiętać, że nie przechowuje on danych. Przez to serwer nie jest obciążony nadmierną ilością danych i może działać szybciej.

Protokół HTTPS to szyfrowana wersja HTTP i działa domyślnie na porcie 443. Szyfrowanie odbywa się poprzez protokół SSL lub TLS. Dzięki temu można uniknąć sytuacji przechwytywania danych albo dokonywanie w nich zmian. HTTPS stosuje się w adresach stron, które wymagają większego zaufania do serwera – np. przed adresem stron internetowych banków, sklepów internetowych, które umożliwiają płatność kartą kredytową, poczty internetowej czy portali społecznościowych.

Protokół HTTP na stronie można zamieścić na HTTPS dzięki zakupowi i konfiguracji certyfikatu SSL. Aby osiągnąć wymagany efekt, czyli zwiększyć bezpieczeństwo i wpłynąć na pozycję strony w wyszukiwarce, wcześniej należy przeprowadzić konfigurację plików ze strony i wprowadzić przekierowanie 301, zapewniając tym samym bezpieczeństwo użytkowników oraz ich danych w sieci.

HTTP i HTTPS – różnice

HTTPS to połączenie szyfrowane, dzięki czemu przesyłanie danych jest trudniejsze do przechwycenia, do tego nie można dokonywać żadnych zmian podczas ich transferowania. W przypadku portu HTTP jest większe prawdopodobieństwo, iż dane mogą zostać przechwycone przez niepowołane osoby i wykorzystane na niekorzyść użytkownika. Różnica między portem HTTP i HTTPS wpływa na bezpieczeństwo w sieci. Protokół HTTP nie definiuje jakiegokolwiek sposobu, dzięki któremu transmituje się wskazane dane do wyszukiwarki internetowej z serwera. Przez to jest prawdopodobieństwo przechwycenia informacji, które są przesyłane. Niezależnie od prowadzonej strony należy dbać o bezpieczeństwo użytkowników przez odpowiednie zabezpieczania przesyłanych informacji, do których wykorzystuje się wskazany protokół.

Co więcej, coraz częściej można zauważyć, że przy internetowych przeglądarkach (m.in. Chrome) obok adresu URL w przypadku protokołu HTTP jest komunikat o braku certyfikatu SSL. To skutek długofalowej polityki Google, której celem jest rozpowszechnienie korzystania z HTTPS, który znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystania ze stron internetowych. Strony z protokołem HTTP są określone jako potencjalnie niebezpieczne, a to zdecydowanie zmniejsza zaufanie ich użytkowników i zniechęca do ich przeglądania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.