Czym jest hosting?

Hosting jest niezbędną usługą w obecnych czasach. Polega na udostępnianiu zasobów serwerowni, czyli części dysku twardego w celu przechowywania danych, przesyłanych przez internet. Bez hosting nie byłoby możliwe powracanie do wysłanych wiadomości i plików czy swobodne korzystanie z zasobów internetu.

Warunkiem dobrego hostingu jest dbanie o niezakłócone i poprawne działanie dysków oraz połączenia z siecią internetową. Ponadto dostawca hostingu gwarantuje, że jego dyski oraz wszelkie podzespoły są w dobrym stanie technicznym i nie ma ryzyka awarii. Zadbać należy również o sprawne połączenia z internetem, by mieć pewność, że nic nie zakłóci funkcjonowania serwera. Kolejna kwestia związana z hostingiem dotyczy bezpieczeństwa przechowywanych danych. Ochrona kont klientów to priorytet każdej firmy, bo jakiekolwiek wyciek danych może mieć bardzo poważne konsekwencji dla klienta oraz usługodawcy.  Dzięki dostępowi do danego konta możliwe jest skopiowanie przechowywanych dokumentów czy informacji na temat danego klienta. Wybierając dostawcę hostingu należy sprawdzić, czy wykonuje, i ewentualnie jak często, automatyczną kopię zapasową plików. Poza tym należy zweryfikować, jak długo takie kopie są dostępne w zasobach.

Koszty utrzymania strony www

fot. Dudzinski/bigstockphoto.com

Co ważne, niektóre firmy hostingowe oferują możliwość bezpłatnego przetestowania swoich usług w ograniczonym czasie. Dzięki temu można sprawdzić różne opcje oferowane przez danego usługodawcę. Coraz popularniejsze staje się także wynajmowanie platform pod serwery http. Jest to tzw. web hosting, który można podzielić na kilka typów ze względu na dodatkowe opcje jak np. hosting VPS czy hosting Cloud. Natomiast darmowe usługi hostingowe, jakie oferują firmy internetowe, są zazwyczaj bardzo ograniczone. Trzeba spodziewać się, że transfer danych będzie miał wyznaczony  limitem, a dysk do przechowywania danych będzie mniejszy. Bezpłatny pakiet bardzo często nie obejmuje również baz danych czy obsługi języków skryptowych. Na darmowych hostingach bardzo często wyświetlane są także reklamy, bo usługodawca w ten sposób zarabia, budując platformę do zamieszczania banerów reklamowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.