Własna strona internetowa krok po kroku

Projektowanie strony internetowej

fot. Rawpixel/bigstockphoto.com

Prowadząc dowolną działalność – zawodową, twórczą, hobbystyczną, wolontariacką lub inną, chcąc przybliżyć ją szerszemu gronu odbiorców, będących jednocześnie potencjalnymi klientami, warto założyć stronę internetową. Biorąc pod uwagę, że (według różnych statystyk) z Internetu korzysta już ponad dwadzieścia pięć milionów Polaków, hasło „nie ma Ciebie w sieci, nie istniejesz” nabiera większego sensu.

Podjąwszy decyzję o uruchomieniu strony www warto zastanowić się, czy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty – webmastera, który za zrealizowanie naszego pomysłu zażyczy sobie odpowiednią do włożonej pracy kwotę, czy może wykonać ją we własnym zakresie. Czasy, w których tworzenie witryn internetowych zarezerwowane było wyłącznie dla wąskiego grona specjalistów, już minęły. Obecnie, każdy kto ma dostęp do Internetu ma możliwość „postawienia” prostej strony www samodzielnie. Jak to zrobić?

1. Pomysł

Tak jak w przypadku realizacji każdego przedsięwzięcia, zakładanie strony internetowej opiera się na trzech podstawowych krokach: pomyśle, projekcie i wykonaniu. Przed podjęciem jakichkolwiek działań musimy mieć pomysł – określiwszy wcześniej charakter prezentowanych za pomocą strony treści, musimy zdecydować, jaki rodzaj witryny będzie do niej najlepiej pasował: czy ma być to na przykład blog firmowy/osobisty, portal informacyjny, sklep internetowy, strona-portfolio, a może tak zwana wizytówka, przedstawiająca naszą firmę i jej ofertę. Korespondująca z profilem naszej strony powinna być również wybrana przez nas domena, czyli jej unikalny adres (nazwa internetowa), wskazujący na charakter witryny oraz ułatwiający jej pozycjonowanie (wypracowanie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania). Mając już wypracowany pomysł należy zastanowić się nad wyborem, odpowiadającego naszym potrzebom, hostingu, czyli miejsca wyznaczonego na danym serwerze (stale pracującym i podłączonym do Internetu dysku/komputerze), na którym przechowywane będą wszelkie dane, umieszczane na stronie – pliki tekstowe i multimedialne, dane poczty elektroniczne, kont użytkowników itd.

2. Projektowanie

Przechodząc do fazy projektowania, musimy wiedzieć jaki wygląd ma mieć nasza strona. Zgodnie z najnowszymi trendami, powinna ona wpisywać się w tendencję minimalistyczną, unikającą wielu kolorów, krzykliwych grafik oraz dużych rozmiarowo elementów multimedialnych. Niezależnie jednak od obowiązujących standardów, wygląd strony musi przede wszystkim oddawać jej charakter i odpowiadać upodobaniom docelowej grupy odbiorców, na przykład młodzieży, młodych rodziców, osób starszych, sportowców czy pasjonatów określonej dziedziny. W celu ułatwienia korzystania ze strony należy, jeszcze w fazie projektu, zadbać o jej wysoką użyteczność (funkcjonalność), między innymi poprzez unikanie jej przeładowania zbędnymi elementami, przejrzyste rozmieszczenie poszczególnych treści, gwarantujące czytelną kompozycję, zaplanowanie łatwego w obsłudze menu i systemu nawigacji, pozwalającej na bezproblemowe poruszanie się po stronie oraz dostosowanie jej parametrów do wymogów urządzeń mobilnych. Opracowaniu satysfakcjonującego nas projektu może pomóc wykonanie makiety strony internetowej, będącej w rzeczywistości jej stateczną (próbną) wersją, pozwalającą na szczegółowe zaplanowanie rozmieszczenia znajdujących się na niej elementów, takich jak logotyp, nagłówki, układ tekstu, zdjęcia i inne elementy graficzne, a także określenie jej parametrów technicznych oraz sposobu jej działania. Chcąc wykonać makietę strony możemy posłużyć się dostępnymi w sieci, łatwymi w obsłudze programami.

3. Wykonanie

Mając już dopracowany projekt czas na jego wykonanie. Z uwagi na określone wymogi środowiska internetowego, ten etap może wydawać się najtrudniejszy. Z pomocą przychodzą nam jednak tak zwane kreatory stron www – zazwyczaj darmowe programy online, którymi możemy posłużyć się, nie posiadając specjalistycznej wiedzy na temat zasad programowania czy projektowania graficznego. Umożliwiają one wykonanie prostych stron internetowych, poprzez wybór, edytowanie, a nawet stworzenie własnego szablonu oraz podpowiadają jakich rozwiązań najlepiej użyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *