Strony we flashu – wady i zalety

Strony we flashu

fot. Andrej Kaprinay/bigstockphoto.com

Bez względu na charakter prowadzonej przez nas działalności, coraz bardziej istotnym elementem naszego wizerunku stają się strony internetowe. Decydując się na założenie jakiejkolwiek witryny, z myślą o jej profesjonalnym wykonaniu i wysokiej użyteczności, warto zwrócić się do osób/firm specjalizujących się w tym zakresie. Zazwyczaj, po rozpoznaniu naszych potrzeb, twórca strony dobierze i zaproponuje nam konkretne rozwiązania, dotyczące między innymi grafiki oraz zastosowanej metody projektowania.

Wśród powszechnie używanych obecnie technologii umożliwiających tworzenie stron internetowych, można wymienić takie jak: HTML/XHTML, Java Script, AJAX, CSS, Flash. W zależności od tego, jaką strona ma spełniać funkcję (informacyjną, wirtualną galerię, platformę umożliwiającą interakcję jej użytkowników itp.), stosowane są konkretne narzędzia. Dużą popularnością, głównie dzięki efektownemu wyglądowi wykonanych za jego pomocą elementów, cieszy się Flash – technologia pozwalająca na tworzenie animacji (a nawet całych stron) z wykorzystaniem grafiki wektorowej, opisującej obrazy za pomocą figur lub brył geometrycznych. Za jej pomocą możliwe jest umieszczenie na stronie atrakcyjnie wyglądających, nadających dynamicznego charakteru całej witrynie, animowanych elementów (rozwijane menu, logo), odtwarzaczy plików audio-video, bannerów, prezentacji interaktywnych i tym podobnych.

Jak każde rozwiązanie, Flash posiada zarówno mocne, jak i słabe strony. Jakie są zatem najczęściej wskazywane plusy, a jakie minusy tego rozwiązania?

Niewątpliwie, największą zaletą owej technologii jest możliwość wzbogacenia strony internetowej efektownymi animacjami i atrakcyjnymi elementami wizualnymi, tworzenia dynamicznych wykresów, a także możliwość przeprowadzenia wideokonferencji na żywo (prezentacja audiowizualna – Webinar/Webcast). Umożliwia ona również tworzenie poszczególnych elementów (całej strony) w relatywnie krótkim czasie, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy – wystarczy podstawowa znajomość zagadnienia. Technologia Flash rekomendowana jest przede wszystkim dla stron opartych na przekazie wizualnym.

O wiele więcej podkreślanych jest natomiast ograniczeń wynikających z jej zastosowania. Do najczęściej wskazywanych należą:

  1. długi czas ładowania strony, wynikający z dużych rozmiarów poszczególnych elementów, wykonanych we Flashu
  2. brak możliwości edytowania zamieszczonych treści/aktualizacji strony bez plików źródłowych – FLA, znajdujących się zazwyczaj w posiadaniu twórcy witryny (wykupienie plików może wiązać się z dość wysokim kosztem dodatkowym)
  3. konieczność zainstalowania dodatkowego oprogramowania do używanej przeglądarki internetowej (wtyczki Adobe Flash Player), umożliwiającego odtworzenie elementów wykonanych w technologii Flash
  4. trudności w pozycjonowaniu strony, wynikające z nieindeksowania jej przez wyszukiwarkę Google – elementy wykonane we Flashu są dla niej niewidoczne. W celu pozycjonowania, konieczne jest zastosowanie innych niż powszechnie używane metod, takich jak linkowanie poszczególnych podstron dodatkowymi linkami HTML lub umieszczanie za animacjami tożsamej treści, wykonanej w innej technologii
  5. niemożność otworzenia stron wykonanych w Flashu przez niektóre urządzenia (starsze komputery, tablety, smartfony, telefony komputerowe nieposiadające wsparcia dla tej technologii) – niezbędne jest wykonanie alternatywnej wersji strony
  6. nieprzystosowanie stron wykonanych w technologii Flash do odbioru zamieszczonych na nich treści przez osoby niedowidzące lub niewidome – brak możliwości powiększenia czcionki oraz przetłumaczenia zawartych informacji na komunikat dźwiękowy.

Wskazywane trudności, wynikające z zastosowania technologii Flash, utrudniają promowanie oraz korzystanie ze stron internetowych, zniechęcając tym samym ich użytkowników do ponownych odwiedzin. W celu uniknięcia ewentualnych problemów, zalecane jest wykonywanie i zamieszczanie na stronach jedynie niewielkich elementów, nie mających znacznego wpływu na jakość ich funkcjonowania.

1 komentarz

  1. Teraz nie opłaca się robić stron we Flashu, bo po pierwsze przeglądarki zaczynają już rezygnować z jego obsługi, a poza tym nie działa m. in. na telefonach, co jest teraz ważne. Poza tym większość elementów będących zaletami Flasha można teraz wykonać w HTML5.

    Post a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *