Serwis Google+ zostanie zamknięty

jess aerons/bigstockphoto.com

W ciągu najbliższych miesięcy Google zamierza zamknąć swój serwis społecznościowy – Google+. Serwis miał być konkurencją dla Facebooka, lecz nigdy nie stał się popularny. Jednak nie to było główną przyczyną decyzji.

Informacja o zamknięciu serwisu została ogłoszona 8 października. Ma ono nastąpić w ciągu 10 miesięcy od tej daty. Pogłoski o zbliżającym się końcu Google+ krążyły jednak już od kilku lat.

Serwis został uruchomiony w 2011 r. Z założenia miał być lepszą wersją Facebooka – z możliwością tworzenia kont o dowolnej nazwie (polityka Facebooka zakłada używanie prawdziwych imion i nazwisk) oraz grupowania kontaktów w tzw. kręgi. Jednak zaangażowanie użytkowników było znikome – 90% sesji w serwisie trwało krócej niż 5 sekund. Wielu użytkowników utrzymywało w nim konta jedynie ze względu na przymusową integrację z bardzo popularnym YouTube. Zasięgi serwisu były niewielkie, a wysiłki mające na celu popularyzację serwisu nie przynosiły efektów. Firmy wolały promować swoje usługi na Instagramie, Snapchacie czy Facebooku.

Jednak chyba najważniejszym powodem wygaszenia Google+ stały się problemy z bezpieczeństwem danych. Dopiero niedawno okazało się, że nastąpił wyciek danych ok. pół miliona użytkowników. Nie były to dane szczególnie wrażliwe, ale tak czy inaczej niepowołane osoby z zewnątrz mogły mieć do nich dostęp. Z raportu The Wall Street Journal wynika też, że dane mogły być dostępne już od 2015 r. Jednak wspomniany problem nie został ujawniony przez Google, zapewne z obawy przed utratą zaufania i reputacji.

W niedługim czasie serwis zostanie zamknięty dla użytkowników prywatnych. Jednak klienci biznesowi będą mogli nadal z niego korzystać jako narzędzia do komunikacji i wymiany informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.