Serwer własny czy dedykowany?

Serwer wspoldzielony, wlasny czy dedykowany

fot. .shock/bigstockphoto.com

Prowadząc jakąkolwiek witrynę internetową – stronę firmową, e-sklep, serwis informacyjny lub inny portal, funkcjonujący w oparciu o przesyłane przez użytkowników dane, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego serwera.

Serwer jest określoną, samodzielną jednostką (komputerem lub programem komputerowym), świadcząca usługi na rzecz innych programów, korzystających z innych komputerów, połączonych zazwyczaj w sieć. W najprostszym ujęciu jest to „miejsce”, w którym przechowywane i zabezpieczane są gromadzone przez firmę zasoby, takie jak dokumenty tekstowe, pliki multimedialne, bazy danych, łącza internetowe i tym podobne. Pozwala on również na przekazywanie i dostęp do danych, umieszczanie na nim stron internetowych, tworzenie kont e-mail dla wszystkich pracowników oraz swobodne zarządzanie poczta elektroniczną. Z uwagi na konieczność ciągłej pracy (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu), serwery dysponują zazwyczaj dużymi i szybkimi dyskami twardymi, dużą ilością pamięci RAM i wydajnymi procesorami. Wymagają stałego, szybkiego łącza internetowego oraz stabilnego, niczym nieprzerywanego, podłączenia do zasilania.

W zależności od naszych potrzeb, podyktowanych zazwyczaj ilością przetwarzanych danych, możemy wybrać spośród kilku dostępnych opcji. Jeśli zarządzamy niewielką stroną internetową wystarczający będzie serwer współdzielony z innymi użytkownikami, jeśli natomiast nasza działalność opiera się na generowaniu dużej ilości danych i/lub nasza firma posiada rozbudowaną sieć wewnętrzną możemy skorzystać z tak zwanych serwerów na wyłączność, umożliwiających w zasadzie nieograniczone korzystanie z ich zasobów. W takim przypadku również możemy wybrać: pomiędzy serwerem własnym, znajdującym się w siedzibie naszej firmy a serwerem dedykowanym, zarządzanym przez zewnętrzną firmę hostingową.

Korzystając z własnego serwera z pewnością będziemy uniezależnieni od zasad narzucanych przez firmę outsourcingową – będziemy mieli całkowity wpływ na jego funkcjonowanie. Takie rozwiązanie umożliwi nam również posiadanie własnej poczty, samodzielne zakładanie i likwidowanie kont użytkowników (co znacznie przyspiesza pracę), korzystanie z całej przestrzeni dyskowej, szybki dostęp do źródeł znajdujących się na serwerze stron internetowych, swobodne udostępnianie zasobów w ramach wewnętrznej sieci lokalnej, samodzielne archiwizowanie danych, a także realny wpływ na poziom ich zabezpieczenia.

Swoboda i szybkość działania, gwarantowana przez własny serwer, wiąże się jednak z pewnymi obciążeniami. Decydując się na prowadzenie własnej serwerowni, musimy liczyć się z poniesieniem znacznych kosztów związanych między innymi z zakupem specjalistycznego sprzętu wysokiej klasy, gwarantującego ciągłą pracę urządzeń, koniecznością utrzymania serwera we własnym zakresie (zapewnienie stałej opieki informatycznej, stałego łącza internetowego i stałego zasilania, zabezpieczenie pracujących maszyn przed przegrzaniem itd.) oraz regularnym wykonywaniem archiwizacji i zabezpieczeniem gromadzonych na serwerze danych.

Rozwiązaniem niewymagającym stałego monitorowania z naszej strony jest serwer dedykowany (wydzielony), obsługiwany przez firmę zewnętrzną. W zależności od wykupionego pakietu, mamy do dyspozycji oddzielny serwer, o określonej pamięci, na którym możemy instalować oprogramowanie oraz dowolnie konfigurować zainstalowany system operacyjny. W takim przypadku, kwestie związane z obsługą i utrzymaniem serwera leżą po stronie firmy hostingowej – nie musimy martwić się o pracę maszyn, ewentualne awarie, ani o system przechowywania i zabezpieczania danych. Musimy jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia wynikające z określonych przez firmę norm, a także z zakresu wykupionej przez nas oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *