Przydatne narzędzia dla blogerów

Jak założyć bloga?

fot. Rawpixel/bigstockphoto.com

Pisanie bloga może dziś rozpocząć właściwie każdy, kto ma na niego jakiś ciekawy pomysł. Fachowa wiedza nie jest niezbędna, ale warto poznać kilka przydatnych narzędzi, które blogowanie uczynią łatwiejszym i skuteczniejszym.

Aby blog miał jak największy zasięg, należy dokładnie poznać profil odwiedzających go użytkowników. Temu służy Hotjar, dzięki któremu można śledzić jak poruszają się oni po witrynie, które rzeczy najbardziej ich ciekawią, a które im przeszkadzają. Takie dane pozwolą stworzyć stronę bardziej przejrzystą, łatwiejszą w obsłudze i ciekawszą.

Facebook Audience Insights pozwoli natomiast sprawdzić jakie zainteresowania mają użytkownicy witryny. Jest to narzędzie bezpłatne, umożliwia śledzenie zachowań z uwzględnieniem konkretnych kryteriów – wieku, demografii, zawodu itp.

Keyword.io to serwis, w którym można sprawdzić słowa kluczowe, jakie wpisują użytkownicy wyszukując dane zapytania. Jest to narzędzie przydatne w pozycjonowaniu, ponieważ dzięki tej wiedzy wątki będące przedmiotem zainteresowania użytkowników można następnie poruszać na swoim blogu, zwiększając tym samym liczbę wejść.

Aby blog prezentował się dobrze wizualnie, nie można zapominać o właściwej obróbce zdjęć. Do tego służy popularny Photoshop lub Canva. Pozwalają one nie tylko edytować zdjęcia, ale tworzyć grafiki od zera. W Canvie znajdziemy wiele gotowych szablonów, które są kompatybilne z najpopularniejszymi portalami społecznościowymi, jak Facebook i Instagram. Szablony te można dostosować do własnych potrzeb.

Bez względu na to, jak ciekawe teksty umieszczamy na blogu, nie obejdzie się on bez zdjęć. O ile jesteśmy zapalonymi fotografami, możemy korzystać z własnych prac, chociaż pewnie i tak prędzej czy później pojawi się temat, który trudno nam będzie w ten sposób zilustrować. Z pomocą przychodzą banki zdjęć, które oferują nieskończone ilości fotografii. Należy zwracać uwagę na licencję oraz prawa do wykorzystywania zdjęć. Blogerzy korzystają często z CCO. Jest to licencja, która umożliwia wykorzystywanie zdjęć w celach zarówno prywatnych, jak i komercyjnych.

Niezmiernie ważne w osiągnięciu jak największego zasięgu jest odpowiednie pozycjonowanie strony. W tym celu warto zainstalować sobie wtyczkę SEO, np. Yoast SEO, która w sposób przejrzysty pomoże dostosować umieszczane na blogu treści do wymagań SEO, m. in przez sprawdzanie czytelności wpisu, przypominanie o nagłówkach, sugerowanie zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.