Jak szkodzi duplicate content?

Jak szkodzi duplcate content

Duplicate conent, zwany też powielaniem treści, polega na tym, że te same teksty są dostępne z różnych adresów URL. Zjawisko to dotyczy witryn internetowych i jest niekorzystne z punktu widzenia ich właścicieli, przyczynia się bowiem m.in. do niższej pozycji stron podczas wyszukiwania. Może ono dotyczyć jednej witryny lub też występować na wielu. W praktyce polega na tym, że duże bloki tekstu są tworzone w ramach jednej lub wielu domen (jednakowych lub bardzo podobnych).

Powielanie treści może mieć charakter niecelowy lub może być działaniem celowym. Do tej pierwszej grupy należą następujące sytuacje:

  • strony internetowe są udostępniane w wersji do druku,
  • sklepy internetowe prezentują produkty, które są podlinkowane do różnych stron,
  • tworzenie forów dyskusyjnych ze standardowymi www, jak i ich wersjami dostosowanymi do urządzeń mobilnych. Jeśli działanie dotyczy własnej witryny można: zastosować funkcjonalności narzędzi dla webmasterów, dostępnych w poszczególnych wyszukiwarkach; poprzez rel canonical wskazać właściwą stronę do indeksacji lub przez meta robots lub robots.txt zablokować duplikaty.

Duplicate content może być świadomym działaniem – ta nieuczciwa praktyka ma na celu zwiększenie ruchu w witrynie czy też umieszczenie jej na wyższej pozycji w rankingach wyszukiwania. W takim wypadku, w zależności od wyszukiwarek, mogą one wprowadzić zmiany w indeksowaniu stron, które dopuszczają się takich działań lub nawet usunąć je z wyników wyszukiwania. Ma to na celu regulację nieuczciwych zachowań i zahamowanie manipulowania udostępnianymi treściami, by osiągnąć wymierne korzyści.

Kradzież i publikacja tekstów (przeważnie w postaci splotów) to niekoniecznie bezpieczny sposób osiągania wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Może być to działanie nieświadome i bez udziału webmastera, który zarządza pierwotną witryną. Sprawa ma się inaczej w przypadku syndykowania treści poprzez np. udzielanie prawa do ich przedruku. Wówczas, w celach bezpieczeństwa, warto w umowie zawrzeć punkt, który zobowiązuje osobę, która je udostępniania, do podania źródła: linku do oryginału. Bardzo korzystne byłoby również zablokowanie go przed indeksacją w wyszukiwarkach. W razie publikacji tekstów bez zgody ich twórcy, można zwrócić się do właścicieli danych stron o ich wycofanie, nie ma się jednak pewności o skuteczności tego działania.

Aby uniknąć powielania treści danej witryny, należy pamiętać o paru ważnych punktach. Należy m.in.:

  • używać domen najwyższego poziomu, by zapewnić wyświetlanie najlepszej wersji dokumentu; unikać publikowania niegotowych stron i powtórzeń (krótkie streszczenie zamiast szerokiej informacji o prawach autorskich na każdej stronie),
  • dbać o spójność linków wewnętrznych;
  • ograniczyć publikowanie podobnych treści do tych niezbędnych,
  • zapoznać się z indywidualnym systemem zarządzania swoją treścią.

Jedną z bardziej istotnych rzeczy jest przemyślane i rozważne udostępnianie swoich treści, zadbanie o jej zawartość i umieszczanie w udostępnianych wersjach linków do oryginalnej strony, gdzie pierwotnie były publikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *